Lista atrakcji

Życie w Japonii oczami Vlogera

Znany YouTuber, Kosper, który właśnie ukończył dwutygodniowy kurs j. japońskiego w Tokio, organizowany przez EF Polska, opowie o zderzeniu europejskich wyobrażeń o Japonii, z rzeczywistością. Porówna Japonię ukazaną w mangach i anime oraz prawdziwe życie codzienne w Kraju Kwitnącej Wiśni. Opowie również o plusach i minusach życia w Japonii, o mieszkaniu z japońską rodziną, funkcjonowaniu w japońskiej codzienności i nauce języka japońskiego.

Zobaczyć Tokio i umrzeć - turystyka miejska w Azji

Większość z nas patrzy w kierunku azjatyckim z rozmarzonym wyrazem twarzy. Każdy chcieliby zażyć nieco elektryczności w Tokio, tradycji w Kioto, megalomanii w Szanghaju, czy egzotyki w Bangkoku. Jeżeli choć trochę wpisujesz się w ten schemat, a przy okazji lubisz podróżować, masz własne doświadczenia? Zapraszam na mój panel! Porozmawiamy o tym, co w Azji jest takie samo, co zupełnie się różni. Jako student zajmujący się kulturą Dalekiego Wschodu i pasjonat zagranicznych wyjazdów bardzo chętnie podzielę się własnymi spostrzeżeniami i posłucham Twoich pomysłów.

Wulgaryzmy w mangach, czyli motyla noga Luffy’ego Kurosakiego

Bohater One Piece lubi jeść mięso, jednakże niekoniecznie nim rzucać. Są natomiast mangi i postaci, dla których tom bez przekleństwa jest tomem straconym. Jak to wygląda w oryginale? Jak się tłumaczy japońskie wulgaryzmy i czy tłumacze dodają bluzgi tam, gdzie ich nie ma? Chętnym, nie przebierając w słowach, wyjaśni Paweł Dybała, tłumacz wydawnictwa J.P.F. Uwaga, będą brzydko mówić, więc jeśli dla kogoś soczyste „a niech to!” jest szczytem wulgarności, lepiej niech nie przychodzi.

What the hell is Cool Japan?!

Tekst Douglasa McGraya z 2002 r. pt. Japan’s Gross National Cool otworzył wielu Japończykom oczy na to, czym dysponuje Japonia w zakresie soft power. Anime, manga, Hello Kitty, Pokémon – Państwo Japońskie posiada narzędzia, które samodzielnie docierają do najdalszych zakątków świata. Jednak, czy rzeczywiście pomaga to w promocji kultury japońskiej? Czy coroczne miliardy jenów przeznaczane są na właściwie gałęzie kultury, aby wspomóc promowanie wizerunku „fajnej” Japonii na arenie międzynarodowej? Podczas prelekcji przekonacie się, że sami Japończycy nie do końca rozumieją, na czym polega japońskie „cool” oraz czemu państwo z tak szerokim zapleczem soft power wciąż nie potrafi tego wykorzystać.

Tajemnice japońskiego papieru - o sztuce origami słów kilka

Jak wiadomo, papier od dawna jest jednym z najważniejszych materiałów na świecie. Wykorzystujemy go wszędzie, wielokrotnie, każdego dnia, nie zastanawiając się nad tym, jaki jest ważny. Natomiast w Japonii uznaje się go za święty materiał. Skąd ta różnica? Jakie ma on znaczenie w tamtejszej kulturze i codziennym życiu?

Spotkanie z redakcją J.P.F.u, czyli jak hartuje się mango w Polsce

Manga to taka lepsza kolorowanka, wystarczy kupić licencje od Japończyków, coś tam powstawiać w dymki, jakoś pozmieniać dźwięki i gotowe. Prawda? Poniekąd tak, natomiast diabeł tkwi w tych „cośtamach” i „jakosiach”. Jak się to dzieje, że czytelnik dostaje do rąk gotowy produkt w naszym języku? Jak wiele znaczy dobra korekta i redakcja? Do jakich dramatycznych i śmiesznych (czasem jednocześnie) sytuacji dochodzi, gdy manga musi pójść do druku za pięć minut, a nadal trwa debata nad tłumaczeniem? O tym i o innych rzeczach opowie ekipa tłumaczy i redaktorów z wydawnictwa J.P.F.

Seichi junrei

Coraz większe znaczenie dla turystyki w Japonii mają tzw. seichi junrei (jap. 聖地巡礼), czyli pielgrzymki do „świętych” miejsc związanych z mangą i anime. Ogromna ilość japońskich serii komiksowych i animowanych korzysta z rzeczywistych lokacji istniejących w Japonii jako tło dla przygód bohaterów. Wraz z rosnącą popularnością japońskiej kultury popularnej na świecie, coraz więcej osób pragnie odwiedzić seichi związane z ich ulubionymi tytułami. Na ile jednak popularność serii wykorzystują poszczególne miasta i jaki udział ma w tym wszystkim rząd japoński? Zapraszam w podróż po rzeczywistych Hasetsu, Iwatobi, Tokyo-3 i wielu innych!

Panel tłumaczy mang

Tłumacz, jak sama nazwa wskazuje, tłumaczy. To znaczy, w przypadku mang, bierze japoński tekst i przerabia na polski... Nie? Otóż nie tylko. Tłumaczenie to czasem godziny wyszukiwania informacji, hektolitry kawy spożyte nad wymyślaniem żartów i ataków tudzież rwanie włosów z głowy nad nieczytelnymi napisami w tle. Chcecie porozmawiać z tymi, którzy nie tylko to przeżyli, ale i uczynili z tych zabiegów swoją codzienność? Zapraszamy na spotkanie z tłumaczami mang: Pauliną Ślusarczyk-Bryłą (Studio J.G.), Karoliną Dwornik (Waneko) oraz Pawłem Dybałą (J.P.F.)

Ninjutsu a legendy ninja.

Legendy i "mitologia" związana z aktywnością klanów ninja, na tle źródeł historycznych. Które techniki walki były nauczane i które wyposażenie wykorzystywane, w dawnych, rodowych szkołach ninjutsu, a które stanowią niemal wyłącznie mit? Dlaczego działalność klanów prawie zawsze otaczała ezoteryczna aura i czym naprawdę były kobudera, shigendo, kuji-kiri, dim-mak itd.? Prelekcja z demonstracją. Uzupełnienie: "Upadku klanów ninja" - w ramach cyklu "Droga do Sekigahary"

Inwazja.

Historia japońskich najazdów na Koreę w latach 1592-98. Mało znana na zachodzie, jedna z najbardziej inspirujących kampanii o fascynującym, burzliwym przebiegu i zaskakującym zakończeniu. Jeśli lubicie historię Leonidasa i jego 300 Spartan, to zapraszam na spotkanie z admirałem Yi-sun-sinem, któremu Leonidas mógłby co najwyżej sandały wiązać. W pakiecie: ninja, piraci, zdrady, krwawe bitwy, mnóstwo okrucieństwa i spektakularne zwroty akcji.

Historia ubioru i tkanin Japońskich

Celem niniejszej prelekcji jest przedstawienie szczególnej formy sztuki użytkowej, jaką jest ubiór w czasach średniowiecznej Japonii. Wyjątkowość tej sztuki można rozpatrywać w wielu aspektach. Przede wszystkim sam sposób tworzenia tkanin, później szycia z nich strojów, ich bogactwo i precyzja zasługują na szczególną uwagę. Niektóre z technik tworzenia tkanin oraz ich zdobienia, opisane w niniejszej prelekcji, sklasyfikowano i objęto ochroną UNESCO jako Niematerialne Zabytki Kultury Japonii, dzięki czemu owa sztuka rzemieślnicza rozwija się również współcześnie.

„I tak mama Feniks i tata Smok stworzyli ludzi…” Rzecz o legendach wietnamskich

Legendy zawierają w sobie ziarno prawdy okolone kołderką z fantazji, ciepłej niczym maminy pocałunek. Niektóre przerażają, inne bawią, jeszcze inne dają cenne, życiowe wskazówki. Wiele legend, prócz oczywistego pierwiastka kosmologii, a więc stworzenia świata, podejmuje próby wyjaśnienia pochodzenia tradycyjnych potraw, przedmiotów codziennego użytku, czy zachowań niektórych zwierząt. Chcesz wiedzieć dlaczego kaczki śpią na jednej nodze? Wietnamczycy mają na to wytłumaczenie!

Znaczenie dźwięku w anime

Dźwięk - wrażenie słuchowe spowodowane drganiem powietrza, poprzez falę akustyczną. Towarzyszy nam na codzień i często staje się elementem tła. Większość anime traktuje go w podobny sposób, ale jest parę serii które się wyróżniają. Zapraszam Cię na panel o znaczeniu dźwięku w anime - poznasz wybitnych reżyserów dźwiękowych, sceny w których to dźwięk grał główną rolę, oraz to jak tego nie robić.

Zgadnij anime po opisie

Wielokrotnie rozpoznawaliście już serie po zdjęciach, muzyce i nie tylko. Sprawdźcie jak wam pójdzie zgadywanie serii w przypadku krótkich opisów.

Zawód cosplayer - Za i przeciw

Czy hobby jakim jest cosplay można zamienić na źródło dochodu? Opłacić rachunki lub kupić sobie nowy samochód? Czy w CV można zapisać że jest się cosplayerem? Na te i wiele innych pytań prowadząca chciałby odpowiedzieć w czasie panelu. Do przygotowania panelu została przeprowadzona ankieta z kilkoma polskimi cosplayerami wykonujących stroje na zamówienie i pracujących na stoiskach.

Yōkai wynaleziony - duchy i demony Toriyamy Sekiena

Yōkai – japońskie ludowe demony, choć pierwsze o nich wzmianki odnaleźć można już w pismach z VIII wieku, osiągnęły szczególną pozycję w epoce Edo. Przekazywane na wsiach z pokolenia na pokolenie opowieści wkradły się do miejskiego środowiska – bogaci mieszczanie opowiadali straszne historie przy blasku świec, pisarze i dramaturdzy wprowadzali duchy i diabły na karty powieści i scenę teatralną, a artyści w swoich dziełach kreowali wizerunki ludowych maszkar. Jednym z najbardziej znanych artystów, który w swoich pracach przedstawiał yōkai, był drzeworytnik Toriyama Sekien. Ludowe potwory przyniosły artyście ogromną popularność – jego publiczność z każdym kolejnym dziełem domagała się coraz to nowych, wzbudzających dreszcze lęku okropności. Ale co począć, gdy asortyment ludowych demonów się wyczerpie? Dla Toriyamy odpowiedź była jasna – zacząć wymyślać swoje własne. Zapraszam Państwa na przegląd wybranych demonów wymyślonych przez słynnego artystę, związanych z nimi historii, jakie krążyły pośród mieszkańców Edo oraz gier językowych, w które poprzez drzeworyty Toriyama angażował swoich odbiorców.

Wziąłbyś się za coś poważnego a nie ciągle grasz w gry - eSporty od kuchni

Grasz w League of Legends / CS : GO / Starcrafta (...) i jesteś ciekaw jak wygląda organizacja największych turniejów z nimi związanych ? Jak to się właściwie stało, że gracze wyszli z piwnic i są wstanie zapełniać stadiony? Jak zacząć działać w tym środowisku? I co z takim eventem ma wspólnego hulajnoga, "przemyt" Red Bulli i teczka z klipsem?

Wybór trudna sztuka- jak dobrać do siebie postać?

Post-apo czy fantasy? Ciężka zbroja, czy lekkie szaty? Na jakie rzeczy cosplayerzy powinni zwracać uwagę przy wyborze postaci.

Wszystko nie tak z idolkami

Każdy kto miał więcej niż 5 minut styczności z kulturą Japonii o nich słyszał: idolki. Supergwiazdy z kraju kwitnącej wiśni. Z tym że trochę się różnią od naszych supergwiazd. Jest wiele rzeczy których my, na zachodzie, nie rozumiemy w japońskiej kulturze idolek. Niemalże niewolnicze oddanie grupie, zakazy bycia w związku, długie kolejki tylko po to by uścisnąć dłoń. Wydaje się że na zachodzie idolki nie mogłyby się przyjąć. Chociaż czy na pewno? Na tym panelu powiemy sobie o wszelkich powodach dla których nie lubimy idolek oraz dokonamy starcia dwóch kultur. Zapraszamy.

Wspaniała przyszłość animacji - webgen

Generacja artystów tworzących animację do anime na tabletach i komputerach to nie coś co powinno mieć miejsce w przemyśle tak bardzo kochającym tradycję i lata praktyki. A jednak, istnieje grupa ludzi, którzy coś takiego praktykują. Zapraszam na panel o ludziach, których styl animacji rożni się zupełnie od tego do czego przyzwyczaja nas większość anime.

Wielobój sezonowy

Oglądasz bajki na bieżąco w ilościach dużych? Niestraszne Ci najróżniejsze konkurencje i rywalizacja? W takim razie zapraszam na wielobój sezonowy! Jak zawsze zakres konkursu będzie dotyczył serii z ostatnich czterech sezonów (wiosna 2016-zima 2017). Konkurs dla drużyn 3-osobowych.

Wiedzówka-Eurobeatówka

Eurobeat - niesamowicie uzależniajca twórczość muzyczna spopularyzowana przez serię Initial D - nie o driftowaniu jednak będzie ten konkurs. Sądzisz że znasz teksty eurobeatowych szlagierów na pamięć? Twórczość Dave'a Rodgersa to dla ciebie chleb powszedni? Biegniesz w latach 90-tych niczym kosmochłopiec wciskający gaz gaz gaz podczas nocy ognia? Zapraszam.

Wiedzówka z Love Live! School Idol Project

Wydaje Wam się, że znacie tą serię? Przejrzeliście na wylot każdą Idolkę z μ's? Jeśli tak, to zapraszam Was na ekstremalną wiedzówkę z Love Live! Możecie być odważni i spróbować sił samotnie, lub znaleźć wsparcie pośród znajomych i stworzyć grupę do 3 osób! Każdy ma szansę nawet z podstawową wiedzą! :) Radzę porządnie się przygotować, a więc wytężcie wzrok, wyostrzcie słuch i poćwiczcie pamięć! Do zobaczenia! Gambaruby~!

Wiedzówka z fandomu mangowego

Przez dwadzieścia lat istnienia nasz fandom wytworzył niezliczone ilości opowiastek, śmieszków czy legend. Jeśli chcesz sprawdzić, ile faktycznie wiesz z tego środowiska - zapraszam.

Wiedzówka z anime Monster Musume no Iru Nichijou

Wiedzówka będzie dotyczyć najbardziej „potwornej” haremówki tamtego roku. Jeżeli oglądałeś anime przybywaj!

Wiedzówka Randomowa

Na konkursach w trakcie konwentów mangi i anime możesz spodziewać się pytań o kulturę Japonii. Może tak, może nie. Jeśli nie straszna Ci wiedza zarówno ogólna, jak i specjalistyczna, oraz uważasz, że masz szczęście, przyjdź sprawdzić się w wiedzówce, gdzie możesz dostać pytanie dosłownie o wszystko

Wiedzówka Persona

Czy wiesz wszystko o Pałacach? Negocjowanie z demonami nie sprawia ci kłopotu? Wiesz czym się różni Bufu od Bufudyne? Jesli tak, to przybądź na wiedzówkę i pokaż, że jesteś w stanie pokonać wszystkich.

Wiedzówka One Piece

One Piece towarzyszy nam już blisko dwadzieścia lat. Przez tyle czasu wydarzyło się w nim całkiem sporo. Czy pamiętasz o wszystkim? Rozpoznasz każdą postać? W takim razie zapraszam na konkurs, który sprawdzi twoją wiedzę zarówno z absolutnych podstaw jak i faktów totalnie nieistotnych.

Wiedzówka Macrossowa

Czy potrafisz rozpoznać model transformującego się myśliwca Valkyria? Rozpoznasz utwory, które śpiewa Lynn Minmay, Nekki Basara czy też Sheryl Nome? Przyjdź i zmierz się z innymi fanami uniwersum Macross.

Warsztaty tworzenia komiksu – dla rysowników i scenarzystów

Chcesz zacząć stworzyć swój własny komiks, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Od czego zacząć, jak napisać scenariusz, co jest ważne w wyborze głównego bohatera? Te i inne pytania męczą wielu początkujących twórców, ale kto pyta nie błądzi! Na warsztatach postaramy się znaleźć dla każdego dobry system pracy nad szlifowaniem swoich komiksowych pomysłów i porozmawiamy o tym, co jest najważniejsze w tworzeniu powieści graficznych. Nie ważne, czy to manga, komiks amerykański czy europejski!
Zajęcia poprowadzi Katarzyna „Panna N.” Witerscheim, znana z tworzenia takich komiksów jak „1995Regi”, „Slavonica” oraz pracy dla IDW Publishing („Jem and the Holograms”).

Warsztaty k-pop

Panel poświecony popularnej muzyce koreańskiej. Warsztaty taneczne wraz z krótką grą random play dance.

Warsztaty j. koreańskiego

Chcesz poznać 안녕하세요? Nauczyć się jak rozszyfrować koreańskie "krzaczki"? Zapraszamy na krótki kurs, gdzie poznasz hangul oraz przydatne zwroty często używane przez k-idoli.

Warsztaty j. japońskiego

Interesujesz się Japonią? Masz zamiar tam pojechać? A może nie interesowałeś się nią do tej pory, ale jesteś otwarty na nowe możliwości? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś tak, to zapraszamy na nasze krótkie i przyjemne warsztaty j. Japońskiego, gdzie poznasz rożne przydatne zwroty, ciekawostki, oraz dowiesz się jak odczytywać kanę - japoński alfabet : )

Warsztaty j. hindi

Być może na pierwszy rzut oka nie jest to pierwsza rzecz kojarząca się z realiami konwentu, ale czy to kiedyś stanowiło problem? Znasz filmy Bollywood? Chcesz spróbować swoich sił w mówieniu niczym aktorzy i aktorki rodem z Indii? Zapraszamy na warsztaty, na których z pewnością nie będziecie się nudzić! Dwójka zapalonych miłośników przeprowadzi Was przez trudy języka hindi w czasie mierzonym piosenkami w deszczu

Warsztaty j. chińskiego

你好, 吃了吗, 我很二。“ Te znaki ci pewnie niewiele mówią, ale jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś na temat coraz to ważniejszego języka (nawet wnuczka Donalda Trumpa śpiewa po chińsku!), to zapraszamy na krótki panel wprowadzający

Visual Novels

Ściany tekstu połączone z ilustracjami przy akompaniamencie muzyki czynią z visual novelek bardzo niezwykłe w dzisiejszych czasach medium. Niezależnie od tego czy swoją przygodę VN-kami zaczynasz czy jesteś już starym wyjadaczem – przyjdź na panel bo zawsze jest o czym dyskutować. Dodatkowo w programie Kickstartery, dlaczego Grisaia ssie i postaram się odpowiedzieć na pytanie czy VN-ki umierają.

Uniwersum Warcrafta

Warcraft - największe uniwersum fabularne stworzone na potrzeby gry komputerowej. Zapraszam na panel o jego genezie, obecnych wydarzeniach jak i przyszłości - porozmawiamy o wszystkim, od znanej wszystkim fabuły gier i książek, przez mniej znane fakty ujawnione bezpośrednio przez Blizzard, po teorie na temat tego co czeka nas po podboju Argus i pokonaniu Legionu. ,

Ukiyo-e - obrazy płynącego świata

Japońskie drzeworyty przez wieki zachwycały mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni stając się nieodłącznym elementem popkultury okresu Edo. Pojawiały się zarówno w postaci pełnoprawnych dzieł sztuki, jak i także plakatów reklamujących nadchodzące spektakle teatralne czy ilustracji do książek. Po latach zachwyciły także świat zachodni i wpłynęły także na naszą europejską sztukę. Serdecznie zapraszam na podróż po tych niezwykłych obrazach płynącego świata!

Tła w anime

Czasem obrzydliwa cyfrowa papka, innym razem wspaniała ręcznie malowana sztuka. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wygląda praca departamentów i studiów odpowiedzialnych za tła, oraz zobaczyć przykłady wyjątkowo pod tym względem wyglądających serii to zapraszam na panel.

Twój pierwszy raz na konwencie

Jeśli Magnificon EXPO 2017 to Wasz pierwszy konwent to właśnie prelekcja dla Was! Na prelekcji dowiecie się jak miło, bezpiecznie i sympatycznie spędzić wasz pierwszy konwent mangowy . Zapraszam!

Toksyczne społeczeństwo cosplayowe- Prawda czy mit

Na takie stwierdzenia wielokrotnie natrafiamy w internecie “rzucam cosplay bo społeczeństwo toxic” “to już nie to co kiedyś”. Ale czy to rzeczywiście tak wygląda, gdzie leży problem, czy da się go rozwiązać? Przekonaj się! Na Panelu, w sali cosplay!

Tojo did nothing wrong - o imperialnej Japonii i jej dokonaniach

Po restauracji Meiji i kilkudziesięcioletnich perturbacjach, w Japonii nastały czasy Wielkiego Imperium Japońskiego, mającego wieść prym całej azjatyckiej części świata. Nastroje ludu były podsycane przez wygrane bitwy i wojny z ówczesnymi mocarstwami, a także kolejne zaanektowane ziemie. Na panelu przyjrzymy się dokładniej próbie zjednoczenia Dalekiego Wschodu pod flagą wschodzącego słońca, a także krokom, jakie Japonia odważyła się uczynić, aby zrealizować ten plan.

Tester gier - praca marzeń?

Pewnie z wielu was słyszało, a jeśli nie to właśnie usłyszy, że istnieje na świecie taka praca jak tester gier komputerowych. Zastanawialiście się jak to wygląda, jakie zadania powierza się takiej osobie i ile w pracy gry to granie? Jeśli tak to zapraszam na mój panel, na którym opowiem z pierwszej ręki jak wygląda codzienne 8 godzin.

Ten panel zawiera lokowanie produktu

Na pewno spotkaliście się z idealnym wykadrowaniem, które perfekcyjnie ukazuje logo firmy sprzedającej ręczniczki. A może jesteście przyzwyczajeni już, że bohaterowie ulubionych dram piją kawę zawsze w tej samej kawiarni. Zastanawialiście się kiedyś, czy takie zagrania reklamowe są potrzebne? A może nigdy wcześniej nie zwróciliście na to uwagi? Jeżeli chociaż na jedno pytanie odpowiedzieliście „tak” to zapraszamy Was na naszą prelekcję, podczas której wnikniemy w świat lokowania produktów w koreańskich dramach.

Słówko o eliminacjach w Polsce

Jak wygląda ocenianie? Czym się kierujemy? Po co w ogóle eliminacje? I przede wszystkim- jak to wygląda zagranicą. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o eliminacjach do konkursów międzynarodowych w Polsce to jest właśnie panel dla was!

Słowa nie do powiedzenia, niedopowiedzenia

Tłumaczenia mang czy anime nie zawsze są idealne i wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę - co zatem umyka najczęściej, jakie proste słowa sprawiają najwięcej problemu? Co z dialektami, onomatopejami? Czy można tu mówić o złotym środku? Zapraszam do dyskusji.

Szycie – nie taki diabeł straszny, jak go malują

Na tym panelu przedstawimy wam podstawy szycia. Porady i metody, o których wiele osób nie miało pojęcia, a są proste w praktyce i niesamowicie przydatne!

Sztuczna Inteligencja - technologia przyszłości

Do niedawna sztuczna inteligencja jako technologia pozostawała w sferze fantasy. Ale powoli zbliża się czas w którym będzie ona spotykana na każdym kroku. Pomówmy więc o niej. Pozwólcie że wprowadzę was w świat w którym komputer jest inteligentniejszy od człowieka. Powiemy sobie o tym na jakim etapie jesteśmy, co nas może czekać, jaki wpływ ta technologia będzie mieć na społeczeństwo jak i nas samych, czy zostaniemy niewolnikami maszyn, oraz co z tym wszystkim mają wspólnego gry komputerowe. Panel tak dla nerdów i laików którzy chcą zobaczyć odrobinę jutra.

Stylizacja Peruk- od podstaw do hardkoru

Chcesz zrobić cosplay z Dragon Balla albo Final Fantasy, ale na drodze stoi Ci fryzura bohatera, którą nie wiadomo jaki czort projektował? To nie problem. Na wszystko są sposoby. Zajrzyj na prelekcjo-pokaz, na którym wieloletnia weteranka nożyczek i lakieru opowie nieco o tym, jak okiełznać perukę - od podstaw, aż do sposobów na osiągnięcie najdziwniejszych i najbardziej, zdawałoby się, niewykonalnych na włosach operacji. Z największą chęcią odpowiem na Wasze pytania, zachęcam nawet do przyniesienia własnych peruk lub pomysłów na nie. Pouczymy się razem i pozastanawiamy nad konkretnymi przypadkami. Zapraszam!

Struktura społeczna w feudalnej Japonii

Omówienie struktury społecznej w średniowiecznej japońskiej Japonii. Przedstawienie warstw społecznych, zależności miedzy nimi i porównanie ze strukturą istniejącą w Europie.

Srebrna taśma - narzędzie do wykroju idealnego

Przygotowanie idealnie przylegającego wykroju bywa skomplikowane, a znalezione gotowce nie zawsze zdają egzamin. Nieważne czy potrzebujesz uszyć gorsetową suknię, bolerko czy rozrysować kształt karwaszy czy innych elementów zbroi. Podczas panelu pokażę jak w prosty sposób przy użyciu srebrnej taśmy zrobić wykrój idealnie dopasowany do Ciebie.

Spotkanie z Wydawnictwem Waneko

Panel o tym jak wygląda praca w wydawnictwie mangowym, rozmowa o nowościach wydawniczych Waneko. Dodatkowo, uczestnicy mogą uzyskać odpowiedzi na wszelkie trapiące ich pytania.

Spotkanie z Demem!

Twórca filmów na YT (m.in. seria Star Trek Przerobiony) i rysownik komiksów pojawi się na Magnificonie, by osobiście obsługiwać swoje stoisko, a także spotkać z czytelnikami i widzami podczas panelu typu AMA.

Ślepe Openingi

Poznać opening po piosence to nie problem. Ale czy dasz radę rozpoznać opening jeśli ktoś zacznie Ci go opisywać? Zapraszam na drużynowy konkurs odgadywania openingów inaczej.

Skanlacje 101

Zastanawiałeś się kiedyś jaki proces przechodzą rozdziały mangi, zanim są gotowe do czytania po angielsku? Czym konkretnie zajmują się grupy skanlacyjne, jakie są role w takowych, ile czasu zajmuje tłumaczenie? Na te i inne pytania odpowiem na tym panelu.

Skąd się wzięło „Yuri!!! on Ice”, czyli o fenomenie łyżwiarstwa figurowego w Japonii

Katsudon, miłość, pudle, gorące źródła i rosyjski łobuziak - o czym może opowiadać seria pełna takich motywów przewodnich? Oczywiście o jeździe figurowej na lodzie! O tym też i ja opowiem w mojej prelekcji: będzie kilka słów o tym pięknym sporcie i jego graniczącym z masowym obłędem uwielbieniu w Japonii, będzie o prawdziwych mistrzach, którzy nie rozstają się z Kubusiem Puchatkiem. I rzecz jasna - o największym i wciąż niegasnącym fenomenie ostatnich miesięcy: "Yuri!!! on Ice"!

Shinkansenem po Japonii - miejsca znane i nieznane

Królicza wyspa, japońska wieś, las - miejsce ucieczki Samurajów, świadectwo kobiety na temat wybuchu bomby w Hiroshimie, zamek Kumamoto przed trzęsieniem ziemi, dom Ninjy z sekretnymi przejściami, spotkanie z maiko w domu gejsz oraz dobrze nam znane Tokio, Kioto, Nara i wiele innych - to nie hasła z wyszukiwarki Google, to wszystko co przeżyłam podczas mojej piętnastodniowej podróży po Japonii i o czym chcę Wam opowiedzieć!

Shinkansenem po Japonii - miejsca znane i nieznane

Królicza wyspa, japońska wieś, las - miejsce ucieczki Samurajów, świadectwo kobiety na temat wybuchu bomby w Hiroshimie, zamek Kumamoto przed trzęsieniem ziemi, dom Ninjy z sekretnymi przejściami, spotkanie z kandydatką na gejsze oraz dobrze nam znane Tokio, Kioto, Nara i wiele innych - to nie hasła z wyszukiwarki Google, to wszystko co przeżyłam podczas mojej piętnastodniowej podróży po Japonii i o czym chcę Wam opowiedzieć!

Sezon Anime Lato 2017 - oczekiwania i spekulacje

Zbliża się lipiec, a co za tym idzie - nadchodzi również kolejny sezon anime. Zapraszam na krótki przegląd serii, z którymi będziemy mieć do czynienia podczas następnych miesięcy, i wyłonieniem najlepszych z nich tytułów.

Rozpoznaj anime po metadanych

Zapraszam na konkurs rozpoznawania bajek po strzępkach informacji, które krążą dookoła danego tytułu, bez wchodzenia w konkrety. Jeśli wiesz, jaka seria zaczęła być emitowana wiosną 2009 przez studio Bones i liczyła sobie 64 odcinki, albo wiesz, do opisu którego anime zostały użyte tagi “współczesna Japonia”, “nagłe pojawienie się dziewczyny”, “stereotypy” i “angst”, z pewnością wybornie poradzisz sobie na tym konkursie.

Rolnictwo w anime

Chociaż rolnictwo nieczęsto jest motywem przewodnim w anime, nieraz pojawia się w tle. Zapraszam na panel, który przybliży Ci klimat niczym z naszej polskiej wsi.

Psychologia nerdowej subkultury

Powiedzmy sobie szczerze: do jakiegoś stopnia każdy z nas jest nerdem. Na tym konwencie jesteśmy, ponieważ chcemy dzielić się naszą pasją, niezależnie od tego czy są to kreskówki, manga & anime, gry komputerowe, LARPy, komiksy, czy coś jeszcze innego. Chcielibyście wiedzieć co nam siedzi w głowie? Istnieje nauka, która może nam na to pytanie odpowiedzieć: psychologia. W lekkiej formie powiemy sobie o tym dlaczego kręcą nas te wszystkie rzeczy, o pewnych charakterystycznych cechach naszego środowiska, czemu czasem inni patrzą na nas z góry, oraz czemu nie powinni. Przyjdź jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś o sobie oraz grupie do której należysz.

Psycho Pass - najlepsza cyberpunkowa bajka ever?

Zaledwie dwa lata po Mardock Scramble światło dzienne ujrzało arcydzieło cyberpunkowe - Psycho-Pass. Najlepsza rzecz od czasów Cyber City Oedo 808 i Bubblegum Crash. Jeśli oglądałeś, lubisz, cenisz tę serię - zapraszam Cię na panel, poznasz to anime w nowym świetle.

Przegląd ukrytych perełek gier niezależnych

Gier niezależnych ciągle przybywa i będzie przybywało, wiele z nich pozostaje jednak nieodkrytych. Niektóre z nich faktycznie powinny odejść w niepamięć, niestety kilka perełek nigdy nie przebija się do większej publiki. Zapraszamy na panel na którym postaramy się zaprezentować ostatnio odkryte przez nas tytuły zasługujące na większą uwagę.

Przegląd polskich wydawnictw mangowych

Dyskusja o tym, co można na naszym rodzimym rynku kupić - ale też o ludziach, dzięki którym na półce w ogóle mamy mangi - przyprawiona garścią fandomowej historii i paroma historiami dojścia z mangowego dna do komiksowego szczytu.

Przegląd gier mobilnych

Każdy ma smartfona, a rynek gier właśnie na te urządzenia jest zalewany każdego miesiąca setkami gier. Przyjrzyjmy się najciekawszym pozycjom wschodniego pochodzenia!

Propaganda Korei Północnej

Amerykanie to zło, Korea Południowa jest tą uciśnioną a jednorożce hasają po tym świecie czyli jak działa propaganda Korei Północnej

Projekty postaci w anime - niedoceniona sztuka

Projektant postaci do anime to bardzo ważna robota, pewnie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Ale czego tak naprawdę wymaga poza talentem do rysowania? Jakie zadania czekają potem na taką osobę?

Profile psychologiczne M&A

Lubisz szaleńców? Uwielbiasz antagonistów? Wyszukujesz tytuły z bardzo rozbudowanymi postaciami które nie są dobre, złe tylko unikatowe,a może lubisz nieskomplikowanych bohaterów w stylu Fairy Tail? Zapraszam do dyskusji!

Prawo gier video

Za każdą grą wideo, niezależnie od gatunku, platformy czy wersji językowej, stoją dziesiątki umów i setki przepisów. Niedopatrzenia na gruncie prawnym doprowadzić mogą do wielomilionowych kar, ściągnięcia gry z półek lub zwyczajnego obciachu w gamingowym światku. Brzmi interesująco? Zapraszam na panel, podczas którego przedstawię podstawy prawa gier wideo!

Poznaj doujinową muzykę elektroniczną!

Japonia jest ojczyzną wielu utalentowanych twórców muzyki elektronicznej, którzy - zamiast działać we współpracy z wielkimi wytwórniami - sami organizują się w doujinowych kółkach i sprzedają swoje albumy na Comiketach oraz innych konwentach. O niektórych było już na świecie głośno, o innych jeszcze nie. Jeśli o nich jeszcze nie słyszałeś, przyjdź i dowiedz się o najciekawszych artystach wywodzących się z undergroundowego środowiska japońskich DJów!

Powstawanie animacji

Nie ukrywajmy, żadne anime nie może istnieć bez animacji. Działa to również w drugą stronę - każda seria z dobrą animacją jest automatycznie dwa razy lepsza. Jeśli chcesz posłuchać dokładnie o procesie powstawania animacji, zapraszam!

Powolny zastój studia SHAFT

Niewiele jest studiów, które mają tak rozpoznawalny styl jak studio Shaft. Przez lata, wielu jego reżyserów było szkolonych właśnie w tym stylu, co z czasem spowodowało straszną powtarzalność. Nie każdy operuje nim tak dobrze jak legendy tego studia, które teraz siedzą bardziej na poboczu. Czy to zastój kreatywności?

Pomiędzy absurdem świata przedstawionego, a przyziemnością uczuć postaci - Groteska w twórczości Doumana Saimana

Douman Saiman jest twórcą specyficznym. Mimo tego, że poza własnymi tytułami tworzy też adaptacje, to wszystkie jego mangi są wyraźnie "jego". Wszechobecny jest kontrast między niezwykłą rzeczywistością, a zwykłymi problemami. Czy przekrzywiony cartridge rzeczywistości pomoże odnaleźć społeczną akceptacje? Jak rozwiązać swoje problemy miłosne będąc w związku z tygrysem? Do czego może doprowadzić cię zazdrość gdy jesteś zabójczym androidem? Co zrobisz gdy spotkasz swą dawną przyjaciółkę, a raczej jej głowę? Odpowiedź może być bardziej szalona niż się spodziewasz.

Polskie tłumaczenia - rak czy konieczność?

Chciałbym otworzyć dyskusję na temat tego czy fanowskie tłumaczenia na język polski są nam potrzebne w XXI wieku. Osobiście traktuję je jako raka toczącego fandom swoją niedoskonałością a dodatkowo hamujące polski rynek wydawniczy. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Zapraszam do dyskusji!

Polskie akcenty w mandze i anime

Japonia i Polska. Pomimo ogromnej odległości między tymi dwoma państwami japońscy twórcy uwielbiają czerpać garściami z polskiej kultury. Tym sposobem wielokrotnie na ekranie przewinęły nam się flagi, mapy, trunki, cebulki, maluchy i inne Chopiny. I pamiętajcie, że tajne laboratorium w Warszawie jest odpowiedzią na wszystkie pytania.

Pogromca Animitów

Błędne informacje, przestarzałe dane, bzdurne założenia. Z tym wszystkim łatwo się spotkać szukając informacji o mangach, czy anime. A czasem ciężko jest oddzielić ziarno od plew. Nie martwcie się jednak gdyż specjalnie dla was obrócę wszelkie mity w pierzynę.

Pierwsze kroki na scenie

Tworzenie scenek cosplayowych, nie jest łatwym zadaniem i żeby stworzyć niesamowity występ, trzeba się sporo namęczyć. Dlatego na tym panelu zdradzę wam między innymi jak dobrze zaplanować scenkę, nagrać muzykę i jak poruszać się na scenie.

Panel o Shonenach

Czy dobry shonen musi być od razu tasiemcem i mieć milion odcinków? Czy każdy protagonista shonena musi być kompletnym idiotą? Na te i wiele innych pytań spróbujemy sobie razem odpowiedzieć. Zapraszam do dyskusji!

Panel dla początkujących twórców AMV i nie tylko!

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile pracy trzeba włożyć w stworzenie AMV? A może chciałbyś się dowiedzieć czym ono w ogóle jest? MEP lub MMV? Teraz masz okazję poznać podstawowe pojęcia, różne sztuczki w programie do obróbki video i nie tylko! Panel poprowadzi dla was edytorka znana na youtube pod nickiem CandyMuffiin.

Oswojenie Hikikomori

Zjawisko Hikikomori pojawiło się w latach 90-tych ubiegłego wieku w Kraju Kwitnącej Wiśni i przez lata było zamiatane pod dywan pomimo coraz częstszego występowania tego problemu. W końcu jednak zaczęto nie tylko go zauważać i mu przeciwdziałać, ale wręcz go „oswoić”. Tematyka Hikikomori coraz częściej zaczęła pojawiać się w kulturze popularnej, a dziś problem został już znacznie lepiej  zbadany. Na tej prelekcji dowiecie się w jaki sposób „oswajano” ten problem i na czym dokładnie on polega.

Oświetlenie, efekty i inne zaskakująco ważne drobiazgi - postprodukcja w anime

W czasach, gdy obróbka cyfrowa przejęła rolę kamery, proces postprodukcji zmienił się znacznie. Dopasowywanie postaci do teł, rozmazywanie dalszych obiektów, zabawa oświetleniem czy nakładanie na ekran dodatkowych efektów - to dzięki takim, zwykle dodawanym na samym końcu drobnostkom, anime potrafią wyglądać obłędnie.

Openingi MIDI

Rozpoznawanie anime po openingu albo enndingu - każdy z nas brał udział, albo przynajmniej słyszał o takim konkursie. A co jeśli zamiast pełnej piosenki otrzymasz utwór w całości zagrany na... ukelele? Albo przez chorał gregoriański? Jeśli chcesz sprawdzić się w nowej odsłonie starego konkursu, zapraszam!

Openingi i endingi - jak powstają i ludzie, którzy je robią

Co jest pierwsze, muzyka czy animacja? Kto ma wpływ na dobór wykonawcy? Kto tworzy często świetne animacyjnie lub reżyseryjnie czołówki do anime? Jeśli kiedykolwiek miałeś te lub powiązane z tematem pytania, zapraszam na panel gdzie z pewnością na nie odpowiem. Przy okazji pokażę Ci też wielu znanych w przemyśle ludzi, uważanych za mistrzów tworzenia tych półtoraminutowych fragmentów.

Omamori - rozwiązanie problemów dnia codziennego

Japońskie talizmany ochronne są współcześnie popularne nie tylko wśród Japończyków, ale stały się również jedną z częściej wybieranych pamiątek z podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni. Współczesne omamori korzeniami sięgają okresu Tokugawa. Moc omamori pochodzi z różnych źródeł, w zależności od świątyni, w której zaopatrzymy się w talizman a także od samego posiadacza amuletu. Rodzajów omamori jest bardzo dużo – bez zbędnej przesady można pokusić się o stwierdzenie, że jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedni amulet na każdą okazję – od przynoszących szczęście, zapewniających bezpieczny poród po bezpieczeństwo danych cyfrowych. Ważne jest również nie tylko jaki amulet wybierzemy, ale żeby odpowiednio się go pozbyć po upływie „terminu ważności”. Warto zastanowić się nie tylko nad tym, skąd wynika popularność omamori, ale także nad stosunkiem najważniejszych nurtów religijnych do nich.

Ogólna wiedzówka M&A

Nie musisz znać tysiąca serii od deski do deski i po hebrajsku. Czasami aby wygrać potrzeba trochę intuicji i szczęścia. Przyjdź i spróbuj swoich sił w konkursie wiedzy o seriach najróżniejszych.

Od szalonego wojownika do seksownego bishonena , czyli Oda Nobunaga w popkulturze

Czy gra, w której flirtowałoby się z Janem III Sobieskim odniosłaby sukces? Albo serial, w którym Kazimierz Wielki byłby cycatą blondynką? Trudno stwierdzić, ale jedno jest pewne - byłoby to szokujące doświadczenie. Jednak Japończycy nie mają oporów przed takimi zabiegami i co chwilę pojawia się w anime jakaś historyczna postać, często w dość kontrowersyjnej odsłonie. Kimś takim jest Oda Nobunaga, jeden z trzech wielkich zjednoczycieli Kraju Wschodzącego Słońca, który szczególnie inspiruje twórców mangi i anime. Jeśli interesuje Was jak daleko może ponieść wyobraźnia Japończyków w kwestii ich bohaterów narodowych to serdecznie zapraszam!

Nowości na japońskim rynku Visual Novels w pierwszym kwartale 2017

Visual novels są coraz bardziej popularne na zachodzie. Problem jest jednak taki, że tłumaczenia trochę trwają i zwykle nie dostajemy zbyt szybko świeżych tytułów z japońskiego rynku. W Japonii co miesiąc wychodzi spora ilość tego typu gier, wśród których większość z nich prawdopodobnie nie dostanie tłumaczenia. Zapraszamy więc na prezentację najlepszych tytułów (według ErogameScape), które miały japońską premierę w pierwszym kwartale 2017.

Noc z One Piece

Każdy chce bogactwa, każdy chce rządzić i być królem. Legendarny skarb najpotężniejszego pirata czeka na najsilniejszych. Czy jesteś wystarczająco odważny na przygodę swojego życia? Zapraszam do dyskusji!

Nintendo w krainie androida

W ostatnich miesiącach Big N wydało nie tylko nową konsolę w rewolucyjny sposób mającą połączyć cechy handhelda i stacjonarnego sprzętu, ale ruszyło także mocniej na rynek mobilny. Chociaż już pierwsze podejście odbyło się w 2015 za sprawą Pokemon Shuffle, to dopiero na przełomie 2016 i 2017 roku Nintendo uderzyło mocniej z produkcjami takimi jak Super Mario Run i Fire Emblem Heroes. Czy okażą się one jednorazowym wyskokiem, czy też może Nintendo na stałe zagości w „krainie androida”?

Nintendo Switch - rewolucja czy niedorobiony gadżet?

Najnowsze dziecko Nintendo, przenośna konsola stacjonarna/handheld z mozliwością podłączenia do telewizora, pomimo kilku dziwnych decyzji wydawcy od daty premiery cieszy się ogromną popularnością, która sprawiła, że w ciągu pierwszego miesiąca optymistyczne oczekiwania co do sprzedaży zostały przekroczone o prawie milion sztuk. Czy to początek nowej epoki grania? A może tylko chwilowy trend i Switch skończy jak jego poprzednik, czyli wycofany już ze sprzedaży Wii U? Na panelu spróbujemy odpowiedzieć sobie na te pytania; ponadto przyjrzymy się bibliotece gier, będzie okazja do pomarudzenia na konsolę, a także obalenia kilku mitów z internetów.

Ninjutsu a legendy ninja.

Legendy i "mitologia" związana z aktywnością klanów ninja, na tle źródeł historycznych. Które techniki walki były nauczane i które wyposażenie wykorzystywane, w dawnych, rodowych szkołach ninjutsu, a które stanowią niemal wyłącznie mit? Dlaczego działalność klanów prawie zawsze otaczała ezoteryczna aura i czym naprawdę były kobudera, shigendo, kuji-kiri, dim-mak itd.? Prelekcja z demonstracją. Uzupełnienie: "Upadku klanów ninja" - w ramach cyklu "Droga do Sekigahary"

NieR - rewolucja w jRPG?

Szumnie ogłaszany i opiewany tytuł znanego japońskiego studia Square Enix. Zbierał niezwykle wysokie noty jeszcze przed oficjalną premierą, ale co ostatecznie wyszło z całego przedsięwzięcia? Jeśli chcesz się dowiedzieć i nie boisz się lekkich sopjlerów (będziemy starać się ich unikać) to zapraszam na dyskusję.

Nie takie fanfiction straszne jak je w internecie malują

Dlaczego piszemy lub czytamy fanfiction? Gdzie znajdziemy te lepsze nie przyprawiające o ból głowy dzieła? O co chodzi w ratingach, trigger warningach i innych oznaczeniach? Czy fanfiki mają własne gatunki? Przyjdźcie i porozmawiajmy o tym jakie fanfiki to dobre fanfiki!

Na jakie konwenty warto pojechać w tym roku?

Do końca roku odbędzie się jeszcze sporo wydarzeń mangowych, na które będzie (bądź nie) warto pojechać. Nie możesz się zdecydować, które z nich są naprawdę warte uwagi? Przyjdź i dowiedz się, w jakie wydarzenia warto będzie zainwestować swój czas i pieniądze.

Motyw podróży w anime

Podróż to motyw wykorzystywany w anime powszechnie i na wiele sposobów, często w bardzo odmiennych od siebie seriach. Podczas tego panelu przyjrzymy się kilku seriom, których bohaterowie z różnych przyczyn podróżują, oraz porozmawiamy ogólnie o tym, co ciekawego podróż bohatera wnosi do bajki.

Moja pierwsza atrakcja

Chciałbyś dołączyć do kolorowego grona konwentowych atrakcjonistów? Masz pomysł na panel, który zwali uczestników z nóg? A może właśnie na tym konwencie masz swój debiut i masz lekki stresik? Nie martw się, pomoc przyjechała. Przyjdź, a dostaniesz parę wskazówek na temat przygotowywania panelu przed konwentem, prezentacji przed publicznością, kontrolowania stresu, i kilka personalnych historii jak wygląda praca atrakcjonisty. Pomożemy ci zamienić twoją pierwszą atrakcję w twój pierwszy sukces.

Mistrzowie animacji - legendarni animatorzy

Kanada, Yoshinari, Iso oraz wieli wielu innych. Masa wspaniałych animatorów budowało medium, które uwielbia teraz każdy z nas. Lecz historia i inspiracje nią to tylko część hali sław zapełnionej mistrzami animacji. Obecne czasy również mają do zaoferowania wielu cudotwórców pracujących z ołówkiem i papierem. Jeżeli chcesz poznać kilkunastu wybitnych animatorów - dawnych i obecnych - oraz czym się cechują to zapraszam na panel.

Menhera - czyli słodycz w sidłach choroby

Interesujesz się modą i stylami azjatyckimi? Lubisz rzeczy nietypowe i co najmniej dziwne? Uważasz, że zamiast deszczu mógłby padać brokat? Nie potrafisz zrobić kreski na powiece, ale wszelkiej maści rany to dla Ciebie pestka? Jeśli choć jedno z zadanych tu pytań tyczy się Ciebie, mam zaszczyt zaprosić Cię na ten panel! (A nawet jeśli nie tyczy... to też zapraszam!). Będziesz miał okazję bliżej poznać się ze stylem znanym jako menhera - coś dla miłośników słodko-chorych rzeczy. Po kolei opowiem z czym to się je, dlaczego wygląda tak, a nie inaczej i co ma wspólnego z popularnymi lalkami elfgutz. Dodatkowo kilku ochotnikom wykonam makijaż w tymże stylu!
Brzmi interesująco? Zapraszam!

Manga, a komiks amerykański - analiza porównawcza

W fandomie często można spotkać się ze stwierdzeniami o odmienności mangi od komiksu amerykańskiego. Jednakże, gdy poprosi się o rozwinięcie opinii, bądź podanie argumentacji zamiast nich zwykle otrzymuje się ciszę. A jak jest naprawdę? Czy różnicę są naprawdę tak duże? I gdzie one leżą? Na te i inne pytanie postara się odpowiedzieć poniższa prelekcja.

Malowanie tkanin

Farby latają tu i tam, barwniki mieszają się ze łzami a z frustracji rwiesz już nie tylko włosy na swojej głowie ale i włosie z pędzli? Nic się nie martw, malowanie tkanin  wcale nie jest tak trudne jak się wydaje! Zajrzyj na panel aby dowiedzieć się jak się do tego zabrać, jakie farby stosować... i jakie możesz mieć alternatywy, jeśli mozolne malowanie pędzlem to jednak nie jest zabawa dla Ciebie!

Love Live i inne gry idolkowe

Przez ostatnie lata gatunek "muzycznych gier na smartfony z idolkami" staje się coraz bardziej popularniejszy. Zapraszam na przegląd najbardziej znaczących tytułów w tej dziedzinie, porównanie poszczególnych gier i wyłonienie tych, które sprawdzają się najlepiej.

Light Novels

Tradycyjnie już zapraszam na przegląd light novelek ukazujących się na rynku japońskim. Niezależnie od Twojego powerlevelu - jeżeli szukasz czegoś do czytania to przyjdź a z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Licealiści, demony i standy - seria Persona

Czy wiesz, że istnieje seria jRPG będąca połączeniem dungeon crawlera, visual novel, dating sima i pokemonów, której fabuła przedstawia życie typowych japońskich nastolatków okraszone okultyzmem i szalonymi rapsami Soku z Lotosa? Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam.

Lekkie jak Pióro wielkie jak góra- o doborze materiałów do scenografi

Kilka słów o tym jakie dobrać materiały by wasza scenografia nie była za ciężka- a jednak efektowna! Panel będzie połączony z pokazem tworzenia scenografii- zapraszam!

LARP: Zombie Survival

Budzicie się w ciemnym, opuszczonym magazynie. Kiedy udaje się odnaleźć wam włącznik światła, odsuwacie się od okien z przerażenia - budynek jest otoczony przez nieumarłych. Czy uda wam się uciec? A może postanowicie pozostać w środku? Pamiętajcie - czasem, żeby przeżyć trzeba kogoś poświęcić.

LARP: Początek

Wróćmy do początku... Do tego jak się to zaczęło. Do tego, co było zanim on zaczął tworzyć te... historie. Cofnijmy się do momentu, w którym to była tylko gra. I spróbujmy to naprawić. Podobno wystarczy tylko wygrać, za wszelką cenę, a wszystko wróci do normy. W momencie kiedy to czytacie, nie zdajecie sobie sprawy co sprowadzi na świat Wasza przegrana. Nie zawiedźcie nas... Musicie działać razem. Inaczej już po nas...

LARP: Kroniki Wysp Zielonkawych - Elekcja

Po śmierci cesarza Aleksandra III, szlachta Wysp Zielonkawych miała dość monarchii aboslutnej. Postanowili więc urządzić pierwsze w historii demokratyczne wybory, w których najważniejsze rody w państwie wybiorą nowego monarchę lub monarchinię. Oczywiście jako jeden z magnatów i magnatek uważasz, że to Tobie powinna przypaść korona. Czy uda Ci się o tym przekonać pozostałych? Przyjdź i przekonaj się sam/a.

Kreatywny konkurs rysunkowy

Waszym zadaniem będzie stworzenie rysunku. Ale nie jakiegoś tam rysunku. Wyobraźcie sobie, przychodzicie na konkurs rysunkowy, siadacie, wyciągacie ołówek i zaczynacie przelewać na papier perfekcyjny obraz, który macie w swojej głowie, gdy nagle prowadząca mówi, że macie wrysować w Wasz twór jakiś randomowy element. A elementów będzie więcej, podawanych w różnym odstępie czasowym. I jeszcze prowadząca chce, żeby to miało ręce i nogi, i jakąś spójność. Cóż za absurdalny pomysł! Jeśli chcesz pośmiać się z niedorzecznych pomysłów prowadzącej - koniecznie musisz przyjść!

Kreatywny konkurs komiksowy

Konkurs komiksowy polegający na tym, że siadacie, tworzycie sobie kadry, a tu nagle, ni z tego, ni z owego, prowadząca mówi Wam jakąś totalnie losową rzecz i chce żeby znalazła się w Waszej fabule i nie ma że nie. Co więcej, marudzi, że tych elementów będzie więcej, a do tego w śmiesznych odstępach czasowych. Normalny konkurs rysunkowy, tylko że nie. I najgorsze: ta fabuła, którą stworzycie ma być logiczna. Jeśli chcesz pośmiać się z niedorzecznych pomysłów prowadzącej - koniecznie musisz przyjść!

Kraj Kwitnących Cudów

Zapraszam Was na szaloną podróż po niewiarygodnym kraju jakim jest Japonia. Spróbujemy poznać na czy polega fenomen tego niewiarygodne kraju. Zapraszam!

Konwenty w Polsce - fakty i mity

Konwenty w Polsce mają już całkiem pokaźną historię. Chciałbyś poznać co ciekawsze momenty? A może chcesz wiedzieć co jest prawdą, a co tylko legendą bezmyślnie powielaną przez tłum? W takim razie serdecznie zapraszam.

Konkurs wiedzy bardzo ogólnej

0% pytań o szczegóły serii i 100% z ogólnej wiedzy o japońskiej popkulturze. Oto konkurs ogólny, na którym unikniesz "Argh, nie oglądałem tego!" i "O nie! Spoilery!". Oto konkurs, na którym naprawdę będziesz mógł zaprezentować że twa znajomość medium wykracza poza pamiętanie tego co obejrzałeś, czy przeczytałeś. Oto konkurs, na którym przekonasz się że ogólnie nie znaczy łatwe.

Konkurs soundtrackowy

Słuchasz więcej niż openingi i ending? Interesują Cię ścieżki dźwiękowe z serii i filmów anime? Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę, zapraszam na konkurs.

Klasyczne Openingi i Endingi

Każdy, nawet ten z rozdeptanym przez słonia uchem, może spróbować swych sił w tej znanej od zarania dziejów drużynowej konkurencji. Przyjdź i zmierz się z przeważającą siłą wroga. Pokaż, żeś godzien tytułu otaku. Konkurs dla drużyn 3-osobowych.

Kalambury anime

Stare, dobre kalambury czyli 3-osobowa drużyna, 2 minuty na pokazywanie i tytuły anime jako hasło. Przyjdź i stań do walki

JoJo's Bizarre Wiedzówka

Sądzisz, że wiesz wszystko na temat Niesamowitych Wojaży JoJo? Nie straszne Ci pytania teoretyczne, rozpoznawanie standów czy nawiązań muzycznych? Nie boisz się możliwych niekonwencjonalnych wyzwań? Jeśli odpowiedziałeś 3 razy tak - zapraszam!

JoJo's Bizarre Adventure

JoJo's Bizarre Adventure - jedyna manga posiadająca faktyczny status sztuki światowej, wystawiona w Luwrze, powszechnie ceniona zarówno na świecie jak i w Japonii. Na czym polega jej kulturowy fenomen? Dlaczego Hirohiko Araki utożsamiany jest z geniuszami pokroju Osamu Tezuki? Chcesz dowiedzieć się więcej zarówno o wpływie JoJo na obecną popkulturę Japonii oraz poznać różne wydania, tajniki wydawnicze czy inspiracje ponadczasowej mangi? Zapraszam.

Jeden z Dziesięciu

Jeden prowadzący. 10 uczestników. Sterta pytań z wiedzy mniej lub bardziej związanej z mangą i anime. Zapraszam na konwentową edycję kultowego polskiego teleturnieju!

Japoński „Disney”

Czy pełnometrażowe japońskie mogą dorównać zachodniemu światu? Oczywiście, że mogą a idealnym tego dowodem są studia takie jak: Ghibli, Madhouse, CoMix Wave Films oraz wiele innych. Czy mogą je przerosnąć? To już pytanie na które będziemy musieli odpowiedzieć wspólnie.

Jakość i wizja - studio Kyoto Animation

Na pewno słyszałeś o KyoAni - kiedyś ludziach, którzy byli znani z adaptowania dzieł studia Key, dzisiaj mistrzach trzymania poziomu wysokiej jakości i szczegółowości oraz wybitnej animacji. Jeżeli zamiast znów słuchać, o tym jakie serie stworzyło to studio, tym razem chciałbyś się dowiedzieć trochę więcej jak wygląda powstawanie ich serii, usłyszeć o ich najwybitniejszych reżyser(k)ach czy po prostu masz ochotę na kilka ciekawostek związanych z produkowaniem ich własnych serii, zapraszam.

Jaka to bishoujo?

Jesteś wielkim fanem/fanką bishoujo? Rozpoznasz wszystkie swoje ulubione postacie? Pamiętasz z jakich serii anime pochodzą? W takim razie przybywaj na konkurs!

Jak zrobić cosplay i się nie zabić

… czyli słów kilka o BHP. Słyszeliście kiedyś o czymś takim jak Bezpieczeństwo i higiena pracy? Na pewno! W szkołach, uczelniach i w każdym zakładzie jest obowiązkowe szkolenie BHP gdzie jacyś mądrzy ludzie mówią nam jak mamy żyć, by nie zabić się przed emeryturą. I bardzo często mają racje. Na tym panelu poruszymy kwestię tego, jak to się je z cosplayem i jak wiele punktów hp można stracić podczas całonocnych maratonów.

Jak zacząć z makijażem cosplayowym - tipy i rady dla początkujących

Masz w planach cosplay ale całkowicie nie wiesz jaki zrobić do niego makijaż. Boisz się malować? Nie wiesz jak to będzie wyglądać, by wszystko na tobie leżało idealnie. Pomożemy ci. Zapraszamy na warsztat na którym przedstawimy ci podstawowe produkty, które znajdują się u większości cosplayerów i do czego je można zastosować.
Charakteryzatorka jest do waszych usług ;).

Jak Wiedźmin 3 podbił Japonię

Stworzony przez CD Projekt Red „Wiedźmin 3: Dziki Gon” podbił cały świat. Sprzedana w milionach egzemplarzy, uhonorowana licznymi nagrodami gra została bardzo ciepło przyjęta również w Japonii, choć wydawać by się mogło, że dla Geralta z Rivii będzie to bardzo trudne zadanie. Wszystkich zainteresowanych słuchaczy zapraszam serdecznie na prelekcję o odbiorze i wizerunku „Wiedźmina” w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Jak tworzyć i prowadzić atrakcje

Panel dość prosty a jednak patrząc na poziom prelekcji pojawiających się na naszych konwentach bardzo potrzebny. Jeżeli nigdy nie robiłeś żadnego panelu ani konkursu a masz ochotę spróbować swoich sił to przyjdź po garść PROTIPów. Inni twórcy jak najbardziej mile widziani, im więcej PROTIPów tym lepiej.

Jak przeżyć, gdy wszyscy już nie żyją.

Nie dopuszczamy do siebie, myśli, że dotychczasowy świat może kiedyś zostać zniszczony, że jakiś konflikt zbrojny może zagnać nas do lasów, a epidemia jakiejś nieznanej choroby wyzwolić w nas najgorsze instynkty zwierzęce. Jak poradzić sobie w post-apokaliptycznej rzeczywistości? I dlaczego piła mechaniczna to zły pomysł, gdy jesteś otoczony przez chmarę zombie.

Jak przetrwać w Akihabarze

Wyprawa do Japonii to Twoje marzenie? Wydaje Ci się. A Twój portfel jest tego pewien i nigdy Ci tego nie zapomni. Na panelu opowiem jak pobyt w Akibie pozbawił mnie gotówki, resztek godności oraz uświadomił że jedzenie jest bardzo opcjonalną częścią wycieczki do Japonii.

Jak powstaje muzyka?

Muzyka najczęściej jawi się nam jako gotowy produkt. Jak często widzimy procesy powstawania animacji, tak temat produkcji muzyki często gdzieś umyka. Na tym panelu pokażę podstawy tworzenia muzyki, zwrócimy uwagę zarówno na proces jak i sprzęt potrzebny do stworzenia nagrania.

Hyaku Monogatari - straszenie po japońsku

Japończycy od zawsze uwielbiali straszne opowieści przekazywane przez wieki w postaci wędrownych bajań, buddyjskich przypowieści i lokalnych mitów. W okresie Edo rozrywka ta nabrała nowego charakteru, gdy pojawił się zwyczaj Hyaku Monogatari. Na jego uczestników czekała noc pełna wrażeń, podczas której snuto sto niezwykłych opowieści, a po każdej z nich zapadała coraz większa ciemność… czy odważysz się posłuchać o tym w jaki sposób straszono się w Kraju Kwitnącej Wiśni?

Historia i budowa miecza japońskiego

Miecz Japoński – katana – jest symbolem samuraja, jego duszą. Poznaj jego historię, sposób powstawania i ewolucję na przestrzeni dziejów.

Historia herbaty Japońskiej

Herbata japońska czyli o najważniejszym co doprowadziło do herbacianej ceremonii a także o fundamentach ceremonii słów parę.

Historia Cosplayu w Polsce

Zastanawiałeś się kiedyś jaką drogę przeszedł fandom cosplayowy żeby teraz wyglądać jak wygląda? Wiesz kiedy w Polsce pojawiła się scena inna niż z ławek? Kiedy zaczęliśmy kupować peruki na ebayu? Kto zorganizował pierwszą sesję plenerową i kiedy? Na te i wiele innych pytań odpowiem w czasie tego panelu!

Historia anime w Polsce

Pszczółka Maja, Generał Daimos, Kapitan Jastrząb to anime, które były emitowane w Polsce pod koniec XX wieku. Jeśli jesteś zainteresowany seriami emitowanymi w Polsce lub chciałbyś przypomnieć sobie stare czasy, to zapraszam na prelekcję. Dowiesz się na niej jakie serie były emitowane przez telewizję zarówno publiczną jak i komercyjną w latach 1980-2010.

Hipsterskie jRPG

Panel-przegląd japońskich produkcji typu RPG dostępnych na różne platformy. W planie wytwory firm takich jak Falcom, GUST, Square Enix, Compile Heart czy też SEGA. Wspólna cecha? Ilość fanów niektórych serii można policzyć na palcach jednej ręki.

Hipsterskie anime

"Ah, I see you're a man of a culture as well" - któżby nie chciał tego usłyszeć. Na tym panelu pokażę Ci serie które nie zdobyły ogromnej popularności w naszym kraju, a są postrzegane za wybitne, niszowe. Jeśli chcesz stać się prawdziwym bajkowym patrycjuszem - zapraszam!

Heca o Maruyamę - studia Madhouse vs Mappa

Madhouse to ważne studio w historii anime, głównie za sprawą, jednego z ich najsłynniejszych producentów - Maruyamy Masao. Jednak to również za sprawą tego pana, obecne studio Madhouse to wrak i tylko popłuczyny po czasach swojej świetności.

Hearts of Iron IV jako wielka porażka

Flagowy, markowy i wręcz legendarny tytuł studia Paradox, czy faktycznie spełnił oczekiwania graczy pokładane w nim? Czy raczej stał się niechcianym i niedopracowanym dzieckiem? Czy wschodzący lewiatan Stellarisa pokonał żelazną pięść? Zapraszam do dyskuji.

Gry w przetrwanie

Survival w grach może być realizowany w najróżniejszy sposób. Od Battle Royale, do walki z temperaturą, głodem i dzikimi zwierzętami. Prawie zawsze jednak największym zagrożeniem są inni gracze. Porozmawiajmy o najciekawszych pozycjach w wśród gier, których głównym celem jest „przetrwać”.

Growy Konkurs Soundtrackowy - Sega Edition

Gdy biegniesz zaspany do pracy/szkoły to w myślach przygrywa ci Green Hill Zone? A może preferujesz Can you Fell the Sunshine? Te i wiele innych melodii dostępnych na konsolach Segi usłyszysz na tym konkursie, więc jeśli jesteś fanem niebieskiego jeża i spółki to nie może cię na nim zabraknąć!

Growa screenówka do kwadratu

Rozpoznawanie gier po obrazku nie zawsze jest sztuką prostą. Rozpoznawanie ich jednak po jednym kafelku zwykle jest jednak trudniejsze. Poza tym, na jedno pytanie odpowiada jednocześnie każda drużyna. Zapraszam na kolejną edycję konkursu na którym drużyny odkrywając kolejne kafelki obrazka starają się odgadnąć co to za tytuł.

Growa Screenówka - Sega Edition

Pamiętasz czasy gdy Sega była na topie i zasypywała nas genialnymi grami? Byłeś jednym z tych szczęśliwców, którzy zdobyli Megadrive'a? A może miałeś Saturna lub Dreamcasta? Jeśli to właśnie na konsolach i grach Segi spędziłeś swoje najlepsze growe lata to ten konkurs będzie dla ciebie idealny.

Free! Timeless Medley

Franczyza Free powraca na ekrany z potrójną mocą, jako że przed nami zapowiedziane 3 filmy o znanych wszystkim dobrze mokrych sportowcach. Oczekiwania? Nadzieje? Spekulacje? Zapraszam do dyskusji.

Fate/Wiedzówka

Fate/stay night? Fate/zero? Znasz? Dobrze. To może kaleid liner albo hollow ataraxia? Wciąż nadążasz? To do miksu dorzucimy Extra, apocrypha, prototype, Grand Order i powstanie nam wiedzówka wszechczasów. Zapraszam każdego niezależnie od jego powerlevelu!

Fate/Wiedzówka

Fate/stay night? Fate/zero? Znasz? Dobrze. To może kaleid liner albo hollow ataraxia? Wciąż nadążasz? To do miksu dorzucimy Extra, apocrypha, prototype, Grand Order i powstanie nam wiedzówka wszechczasów. Zapraszam każdego niezależnie od jego powerlevelu!

Fate/Prisma Illya - czy to zaszło już za daleko?

Fate/kaleid liner PRISMA☆ILLYA to jeden z kolejnych spin-offów kultowej już serii. Ale czy manga autorstwa Hiroshiego Hiroyamy nie przekroczyła przypadkiem pewnych granic dobrego smaku i nie staje się jednak zbyt krawędziowa? Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś nowego lub włączyć się do dyskusji i podzielić się swoim zdaniem to zapraszam serdecznie.

Fantastyka w krzywym zwierciadle

Co by było gdyby kulawy elf walczący rybacką siecią spotkał ślepego krasnoluda który za to mistrzowsko włada kuchennym wałkiem? Popisz się umiejętnościami aktorskimi i sprawdź to nas własnej skórze. Tylko zrób to tak aby inni nie mieli wątpliwości kim jesteś. Kalambury to Twoja specjalność? Przekonamy się...

Fandomowe Wojny

Prelekcja na której spróbujemy sobie odpowiedzieć skąd ten cały hejt w fandomie. Dlaczego fandomy się kłócą i nie lubią, i dlaczego jedne fandomy są gorsze niż inne? Zapraszam do dyskusji!

Fandomowe Bingo

Ten niecodzienny konkurs to połączenie prostej wiedzówki o fandomie z grą bingo. Zabawa ta jednak wymaga nie tylko podstawowej wiedzy i odrobiny szczęścia, ale także i odrobiny strategii, ponieważ zwycięzca może być tylko jeden. Jeśli więc los Ci sprzyja, a fandom mangowy jest dla Ciebie niczym rodzina, to serdecznie zapraszamy!

Fandom w liczbach

Jakiś czas temu postanowiłem się pobawić danymi z MyAnimeList i spróbować przeanalizować nasz fandom pod względem liczb. Zbiór danych, metodę oraz wyniki zaprezentuję na tym panelu.

Dziennikarstwo w cosplayu - Potrzebne czy zbędne?

Cosplay, wciąż rozwijające się zjawisko. Społeczeństwo się powiększa, artystów przybywa. Czy nadszedł czas by pojawiła się redakcja informująca ogół społeczności „co tam w świecie cosplay”? Zapraszam na panel dyskusyjny.

Dubbing od A do Z

Interesuje cię dubbing? Zastanawiasz się, w jaki sposób powstaje? Czy wystarczy powiedzieć cokolwiek przed mikrofonem, by powstał dobry dubbing? Jeśli chcesz się przekonać, jak przebiega cały proces - od pomysłu, poprzez scenariusz, udźwiękowienie, grę aktorską, aż do reżyserii i ostatecznych szlifów, zapraszam serdecznie! Opowiem o poszczególnych etapach powstawania fanowskiego dubbingu, a następnie wspólnie stworzymy dubbing do wybranej scenki z anime.

Dorohedoro - Gdy autorka da za dużo szatana do mangi...

"Piosenka o bardzo ponurym tekście przy melodii tak radosnej, aż chce się tańczyć", cytując twórczynię, czyli o groteskowo-humorystycznej mandze, przy której zastanawiasz z którego wariatkowa wziął się autor - Hayashida Q. Czy wspomniałem o wszechobecnym romansie i Jezusie velociraptorze?
That is... Dorohedoro!

Do świtu

Wielki stary dom a w nim Wy. Przednia zabawa, można utrzeć nosa co strachliwszym. Tylko skąd te jakby przed chwilą używane rzeczy? Czy ten dom na pewno jest opuszczony? Ale pamiętaj, wystarczy że wytrzymasz do świtu. Do świtu...

Different techniques of cosplay painting and painting hacks (ENG)

Learn about different painting techniques used in cosplay including acrylic colors, oil colorsdrybrush, wax or airbrush, know the best ways how to handle different materials and which tools are best for armor painting. We will talk about priming, how to do battle damage and important tips and useful hacks.

Demonologia fakty i mity.

Zjawiska nadprzyrodzone towarzyszą nam od setek lat, różne kultury i różne środowiska odbierają "Zjawiska nadprzyrodzone" w specyficzny sposób. Czy w dobie internetu i dostępu do informacji na wyciągnięcie ręki, jesteśmy wstanie nadal wierzyć w duchy i opętania? Jak podchodzą do tego tematu hollywoodzkie produkcje filmowe? Czy tak naprawdę jest się czego bać?

Demoniczni przodkowie Pokemonów. Jak japońska mitologia zainspirowała twórców uniwersum

Kiedy myślimy o Pokemonach pierwsze co przychodzi na myśl, to pewnie mały słodki Pikachu, podróżujący razem z Satoshim, aby "zebrać je wszystkie". No właśnie, "wszystkie". Mnogość różnorodnych gatunków Pokemonów i ich kolejne generacje zachęcają do zadania sobie prostego pytania: skąd twórcy uniwersum czerpią inspiracje przy tworzeniu nowych stworzeń? Japoński świat mitów i legend jest bardzo bogaty i zróżnicowany, przez co atrakcyjny dla wielu twórców japońskiej (i nie tylko) popkultury. Nie powinno więc dziwić podobieństwo np. Shiftry do Tengu czy Frosslassa do potrafiącej zamrozić na śmierć Yuki-onna. Wszystkich ciekawych odpowiedzi na to jedno proste pytanie zapraszam w krótką podróż śladami korzeni Pokemonów!

Dark Souls dla opornych i tych mniej.

Przepełnione spoilerami, spekulacjami i fanowskimi teoriami wprowadzenie do historii świata, postaci i niektórych motywów jednego z najlepszych action-RPG ostatnich lat, dzieła From Software. Git gud and Prepare to Die, razy pięć jeśli dobrze policzyć. To na pewno nie jest masochizm!

Czy to jest broship, czy to jest kochanie?

„Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę.
Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę.
Jednakże gdy cię długo nie oglądam,
Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam
I tęskniąc, sobie zadaję pytanie:
Czy to jest BROSHIP, czy to jest… kochanie?”
Zapraszamy na przegląd nie do końca jednoznacznych przyjaźni męsko-męskich w mandze i anime.

Czy Nintendo umiera i dlaczego

Po premierze Switcha growy świat jest trochę podzielony na tych, którzy są zachwyceni i tych, którzy decyzji Nintendo, delikatnie mówiąc, nie popierają. Coraz częściej można usłyszeć głosy odnośnie upadku firmy. Jak jednak jest naprawdę? Zestawmy parę statystyk z ostatnimi opiniami i zobaczmy, jak obecnie trzyma się nasz ulubiony producent gier dla dzieci.

Cyberpunk w anime

Cyberpunk jako słowo przewija się (często czałkiem mylnie) w opisach anime często. Ale co tak naprawdę oznacza? Co charakteryzuje cyberpunk? Czym jest noe-cyberpunk i jak odstaje od klasycznego cyberpunku? Tego wszystkiego dowiesz się na moim panelu.

Crossplay

Crossplay - sztuczki, tipy - zmiana sylwetki, makijaż, na co warto uważać - czyli od czego zacząć gdy chcemy wyglądać jak przeciwna pleć.

Cosplay Make-Up

Masz super kostium, perfekcyjnego wiga i jesteś gotowy do wymiatania na konwencie! Idziesz, bawisz się, pozujesz do setek zdjęć, których później szukasz w domu przeszukując namiętnie Internet. Gdy je znajdziesz - zamierasz. Jesteś blady jak ściana, czoło Ci się świeci a makijaż oka zniknął bez śladu. Przypominasz bardziej randomową osobę w peruce niż postać. Brzmi znajomo? Rozwiązanie może być tak proste jak upudrowanie nosa – przyjdź i się przekonaj!

Cosplay Krok po kroku

Podoba Ci się postać i chcesz zrobić jej cosplay, ale nie wiesz od czego zacząć? Ilość rzeczy Cię przytłacza, gubisz się w tym wszystkim? Doskonale! W czasie panelu dowiesz się od czego zacząć i jak stopniowo dotrzeć do celu, którym jest gotowy(i ładny!) strój. Omówimy poszczególne etapy powstawania stroju, na co należy zwrócić uwagę przy tworzeniu go i jak w czasie tego szału twórczego nie zapomnieć o szczegółach ;)

Cos and Play- O tworzeniu strojów i występach słów kilka

Panel skierowany przede wszystkim do początkujących. Opowiem nieco o samym procesie tworzenia strojów jak i przygotowywaniu prezentacji. Zapraszam wszystkich serdecznie!

Co to za postać?

Rozpoznać anime po danej postaci to zadanie łatwe, ale co jeśli trzeba podać jej imię albo jeszcze nazwisko? Zapraszam na konkurs dla osób z nieprzeciętną pamięcią do imion, przydomków i wszelkich innych atrybutów postaci z anime.

Co to za manga?

Znasz dużo mang? Potrafisz w każdej chwili odgadnąć, o jaką serię chodzi? Wystarczy Ci jedna strona? A może nawet jeden kadr? Przyjdź i zademonstruj swoje możliwości. Ale uważaj – konkurencja nie śpi.

Ci od których zależy najwięcej - Najlepsi reżyserzy obecnych czasów

Reżyser to razem z animatorami najważniejsza osoba przy produkcji anime. Przyjdź i posłuchaj, którzy są obecnie najlepsi, czym się wyróżniają i jakie serie spłodzili.

Buble do walki

Witamy w telezakupach Akrot. Tutaj za niesamowicie śmieszną cenę możesz dostać każdą, nawet najbardziej niepraktyczną i absurdalną, broń. Czyżby ciekawiło cię to śmiercionośne hula-hop z ery Sengoku? A może jednak spodobał ci się ten metalowy wachlarz? A może wolisz tę ogromną kosę Krusnika? Nieważne, co wybierzesz, bo jeśli zadzwonisz do nas wciągu najbliższej godziny, dostaniesz te zabytkowe srebrne sztućce za darmo.

Boku no Hero Academia - fenomen superbohaterów

Komiksy o superbohaterach niemal od zawsze cieszyły się powodzeniem. Jednak w ostatnich czasach pojawiły się także mangi, które traktują tematykę superbohaterów w bardzo szczególny sposób, takie jak One Punch Man czy właśnie Boku no Hero Academia. Na tej prelekcji przyjrzymy się zarówno fenomenowi ostatnio popularnych tego typu serii, jak i także porozmawiamy o losach Izuku Midoriyi i akademii superbohaterów.

BHP w cosplayu

Czy wizyty na sorze nie zdarzają ci się aby za często? Panie w okienku na sam twój widok zaczynają wypełniać kartę znanymi na pamięć danymi? Czy ma z tym coś wspólnego gorący klej, opary z żywicy, nożyk do tapet albo kropelka? W takim razie ten panel jest stanowczo dla ciebie! Trochę profilaktyki nikomu nie zaszkodzi - nauczmy się w bezpieczny cosplay.

Anime w krótkiej formie

Coraz więcej jest anime, trwających krócej niż standardowe dwadzieścia cztery minuty. Zobaczmy, jakie ciekawe pozycje pojawiły się w ostatnim czasie.

Anime to nie tylko przemysł mężczyzn - kobiety przy produkcji

Wspaniałe reżyserki, świetne animatorki, projektantki postaci i znamienite scenarzystki. Każdy w przemyśle produkcji anime zna takie panie jak Yamada Naoko, Kon Chiaki, Okada Mari i wiele wiele innych. Pora abyś i ty je poznał. Pokonajmy stereotyp anime tworzonego przez mężczyzn. 

Anime Tabu

Czasami znajdujemy się w sytuacjach, w których niektóre słowa są zakazane. Tak też będzie na tym konkursie, gdzie do opisania konkretnego tytułu anime nie będzie można użyć kilku najpopularniejszych słów z nim związanych. Gimnastyka dla umysłu i dobra zabawa gwarantowana!

Anime dla prawdziwych mężczyzn

Znudziły ci się przesłodzone serie? Potrzebujesz czegoś z dużą ilością akcji? Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to zapraszamy Cię na przedstawienie serii, które zagwarantują Ci odpowiednią ilość męskości.

Animcowa screenówka do kwadratu

Konkursów obrazkowych ostatnio wiele, ale nigdy nie za wiele. Tym razem scena z anime jest zasłoniona przez okrutne kwadraty. Im więcej zostanie odkrytych, tym mniejsza nagroda punktowa za odpowiedź. Prosty i przyjemny konkurs dla wszystkich.

Animcowa screenówka do kwadratu

Konkursów obrazkowych ostatnio wiele, ale nigdy nie za wiele. Tym razem scena z anime jest zasłoniona przez okrutne kwadraty. Im więcej zostanie odkrytych, tym mniejsza nagroda punktowa za odpowiedź. Prosty i przyjemny konkurs dla wszystkich.

Animcowa loteria

Zapraszam na konkurs w którym liczy się nie tylko wiedza, ale i szczęście. Odpowiadaj na pytania z anime i zbieraj punkty. Uważaj jednak bo można je łatwo stracić. Czy podejmiesz to wyzwanie?

Anikamera, czyli o kadrowaniu w japońskiej animacji

W kinie aktorskim to obiektyw kamery dyktuje co i jak widzimy. Jest to też prawdą w animacji, choć tu kamera nie jest fizyczna. To daje pewną dozę swobody, ale niesie też pewne ograniczenia. W efekcie zyskujemy inny wachlarz technik i zabiegów. Jakie one są i skąd się wzięły? Przyjdź, a się dowiesz.

Abominacja czy powolny postęp - CG w anime

Grafika komputerowa to wielki wróg większości fanów anime. Często jest brzydka i niepasująca do stylu 2D. Ale czy naprawdę jest to taki psuj walorów estetycznych? Może otwiera nam na nowe możliwości, których po prostu nie zauważamy gdy oglądamy anime?

A jaka to manga proszę Pana?

Nie masz pojęcia jaką to mangę by poczytać? To może dasz się przekonać do czegoś zupełnie nieznanego poprzez tylko jedną stronę z potencjalnie interesującego Ciebie tytułu. Ale to też może zadziałać w drugą stronę...

20 Cosplay-hacków, które odmienią wasz proces twórczy

W cosplayu jest często tak, że metodą prób i błędów wpada się nagle na genialny trik, który pozwala zaoszczędzić czas, trud albo pieniądze. Na przestrzeni czasu wiele takich rozwiązań zostało rozpowszechnionych, inne chowają się w arsenałach pojedynczych zdolnych ludzi! Na panelu zapoznam was z zestawem takich “Eurek”, zarówno powszechnych jak i nie. Może akurat trafisz na to coś, co ruszy twój projekt z miejsca?

100 (i więcej) pytań z Yuri!!! on Ice

Czy pamiętacie, jakiego skoku uczył Yurio Yuuriego? Czym przejadł się Makkachin, a co upichcił dziadek Kola? Czy rozpoznacie melodię z występu reprezentanta Korei? Jeśli te szczegóły wszystkie znacie już na pamięć – przyjdźcie zmierzyć się z Kwizem!!! On Ice!!! Zapytamy was o cyberpunk na lodzie i pończochy Lilii Baranowskiej, pokażemy zdjęcia in flagranti, zapuścimy muzykę prosto z łyżwiarskich serc. Zapraszamy do udziału w konkursie!

(d)ocenić cosplay

Po pierwsze - podsumowanie magnificonowych wyników eliminacji do konkursów międzynarodowych z tegorocznym członkiem jury. Po drugie - jak przygotować siebie i strój do oceny (zarówno w Polsce i zagranicą)-kilka ciekawych porad ;)

Screenówka anime

Tłumaczyć wiele nie trzeba. Dobierasz się w drużynę trzyosobową i wspólnie zgadujecie bajki po klatkach. UWAGA: Jest parę pułapek które mogą kosztować Cię jednego zawodnika!

Pogadajmy o grach video

Nie czujesz się na siłach by udzielać się w dyskusji na konkretny temat? Interesujesz się grami w stopniu ogólnym i chciałbyś wymienić się poglądami z innymi ludźmi? A może straciłeś ostatnio ochotę na elektroniczną rozrywkę i szukasz czegoś ciekawego? w takim razie to będzie spotkanie w sam raz dla ciebie. Przyjdź, wypowiedz się i posłuchaj. Na pewno nie pożałujesz!

Początki yakuzy w Japonii

Japońskie mafie od lat rozpalając wyobraźnie i stały się tematem zarówno książek, filmów, jak i gier. Wielu z nas kojarzy wytatuowanych na całym ciele gangsterów z Kraju Kwitnącej Wiśni, którzy ubrani w nienaganne garnitury nisko kłaniają się przełożonym. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę jak kształtowała się ta grupa społeczna i skąd wzięły się jej zwyczaje. Podczas tej prelekcji dowiecie się w jaki sposób yakuza nabrała swojego unikalnego charakteru!

Magiczne stworzenia Japonii

Przedstawienie i omówienie magicznych stworzeń pojawiających się w japońskiej mitologii i legendach

Jak Dobrze wyglądać w cosplayu? Warsztaty pozowania i inne przydatne triki.

Kilka tygodni ciężko pracowałeś nad swoim kostiumem i w końcu nadszedł dzień, by przetransformować się w ulubioną postać! Czyż to nie ekscytujące? Przebierasz się, nakładasz makijaż, wchodzisz na konwent i... Zachwycony fotograf podbiega do Ciebie z prośba o zapozowanie mu do zdjęcia! A ty? Kompletnie nie wiesz co masz ze sobą zrobić! Stoisz sztywny i przerażony, a fotograf cyka nieciekawe zdjęcie, na którym wyglądasz jakbyś chciał odejść z tego świata. Brzmi znajomo prawda? Nie martw się, możemy wspólnie temu zaradzić! Zapraszamy na panel (i małe warsztaty) poświęcone pozowaniu do zdjęć na scenie, szkolnym korytarzu, studiu konwentowym czy na specjalnie opracowanym plenerze. Ponadto opowiemy wam o tym jak zadbać o kostium i makijaż tak, byście cały dzień w każdym miejscu i o każdej porze wyglądali jak milion dolarów.

Bo Dracula Japończykiem był

Czy wiecie co wspólnego ma Hulk, Dracula i japońskie wampiry weganie? A może chcecie dowiedzieć się jak zyskać stylowy tatuaż poprzez przytulanie się do smoka? Już po raz drugi mam przyjemność zaprosić uczestników Magnificonu na przegląd stereotypów o Azji w komiksach Marvela. Tym razem nie tylko opowiem o tym jak pewna młoda Japonka stała się żywym reaktorem jądrowym i przetrwała razem z koleżanką amerykańską wersje Battle Royal. Skoczymy również do zamku Draculi i posłuchamy wywodów Raizo o wyższości bycia wege wampirem nad zwykłym krwiopijstwem. W lasach Japonii spotkamy się również z Cyclopem i zapytamy go czy nie przesadził z oglądaniem anime. Zawędrujemy też poza Kraj Kwitnącej Wiśni, wpadniemy do K'un Lun, gdzie w sekretnym mieście wybiera się najwspanialszych „chińskich” wojowników, mających bronić świat przed złem. Zadamy im kilka krępujących pytań, w tym to kluczowe – czemu Iron Fist jest biały i gdzie zgubił piżamę? Nie można mówić o wycieczce po Azji bez wizyty w Korei Północnej, gdzie pogadamy sobie z Kimami i spytamy czemu uprowadzili Kapitana Amerykę i Deadpoola, oraz od kiedy produkują japońskie „mechy”.